MENU
  Úvodní strana > Články > Korálkománie

Korálkománie


Korálky - dřevěné, plastové, skleněné, kovové, stříbrné... Všechny ty menší i větší třpytivé perličky s otvorem pro navlékání na kůži, provázek, řetízek jsou stálicemi několika staletí. Nejen to. Vždyť například první zmínky o skleněných korálcích a jejich výrobě pochází z Číny a Egypta z dávných dob před naším letopočtem. Drobné lesknoucí se kuličky představovaly symbol moci a bohatství, v některých kulturách jim dokonce byla přisuzována magická moc.

Zajímavostí je, že v některých zemích (např. Jižní Korea) je běžné vyrábět korálky z popela mrtvých. Různé firmy ze Spojených států, ale i z Evropy se už dříve snažily takto vyráběné šperky nabízet, ovšem nikoho asi nepřekvapí, že se tento koncept nesetkal s valným úspěchem. 

V našem dětství bylo oblíbenou hrou vytvářet si vlastní náramky přátelství a sdílet je s kamarádkami. Podle přesných instrukcí se začaly vyrábět první šperky, které jsme kdy vlastnily. A potom jsme jim odrostly. Tedy alespoň většina z nás. Zjistily jsme, že pestrobarevné korálkové šperky nejsou úplně vhodné na každodenní nošení. Tedy alespoň pokud nepatříte do skupiny éterických čarodějek, lesních divoženek či romantických nomádek. Především jsme ale najednou pro spoustu jiných zájmů neměly dostatek času. 

                                                                

21. století však slaví návrat ke korálkům v kterémkoliv věku. Korálky již nejsou jen lacinou záležitostí, která zabaví malá děvčátka na několik odpolední. Velkým hitem se staly zejména personalizované korálkové náramky se jmény či náramky z přírodních materiálů. 

Další velikou revoluci mezi korálky přinesla firma Pandora. Asi těžko bychom hledali někoho, kdo netuší o čem je právě řeč, ale pro jistotu jejich koncept přiblížíme případným nováčkům. Pandora vyrábí korálky ze sterlingového stříbra a ne ledajaké. Obvyklý kulatý tvar je pasé. Najdete korálek ve tvaru srdce, květiny nebo čehokoliv co Vás jen napadne. Oblíbený domácí mazlíček? Máte ho mít! Přívěsek ve tvaru holčičky nebo chlapečka k narození dítěte? Žádný problém! Baletní piškot pro malé baletky? Kouzelný zámek? Čarodějnice na koštěti? Fantazii se meze nekladou... Smyslem je být originální. Pandora nabízí možnost koupit si jednotlivé korálky i přívěsky a sestavit si tak svůj jedinečný stříbrný šperk zcela podle Vašich představ. Můžete si na něm zaznamenat vzpomínky z Vaší dovolené, významné životní okamžiky, a nebo si jen vytvořit náramek podle vlastního vkusu. Možná budete sama překvapená, jak velký ve Vás dřímá designér :-) Tato značka se těší ve světě obrovské popularitě. Má mnoho příznivců, a jak tomu ve světě již chodí, i mnoho odpůrců. 

Podobnému konceptu se dnes věnuje spousta šperkařských firem. Mezi těmi nejznámějšími si dovolím jmenovat např. Morellato, Trollbeads, Chamilia, Soufeel nebo také Swarovski. Morellato potěší zejména všechny dámy, které mají alergii na stříbro, jelikož korálky jsou vyráběny z chirurgické oceli nejvyšší kvality, která nečerná a nepodléhá mechanickému opotřebení. Swarovski nabízí korálky kompatibilní s Pandora i Morellato náramky. Jejich korálky jsou bohatě osázeny oslňujícími krystaly různých velikostí a tvarů, a jsou rovněž zhotoveny z oceli.

Na trhu dnes existuje skutečně rozmanitá nabídka korálků. Některá nesou jména významných značek a některá ne. Takže proč si nenamíchat náramek podle své chuti bez ohledu na značky? Proč nedoplnit svůj náramek např. Swarovski pavé krystalovými korálky? 

                                                                  

ZPĚT na přehled všech článků