MENU
  Úvodní strana > Články > Péče o šperky

Péče o šperky


Postříbřené šperky

Z důvodu neustále stoupajících cen drahých kovů stříbra a zlata, získávají postříbřené šperky na oblíbenosti. Nákup stříbrných šperků je pro mnohé z nás ještě stále dostupné, nicméně jejich hodnota v případě prodeje bude dost nízká. Pro ty, kteří chtějí mít krásný šperk a nechtějí investovat do stříbra tu je řešení v podobě postříbřených šperků. Postříbřené šperky existovaly i před několika desítky lety, ale jejich kvalita byla dost špatná. Mnohdy docházelo k alergickým reakcím a k oloupání vrchní postříbřené vrstvy. V dnešní době jsou na trhu postříbřené šperky mnohem vyšší kvality. Mnohé z nich mají svůj povrch upravený rhodiem, které chrání šperk před oxidací, mechanickým poškozením a zabraňuje vzniku alergických reakcí.

Péče o postříbřené šperky:

Stříbrné šperky

Stříbro patří k nejoblíbenějšímu kovu na výrobu šperků. Samotné stříbro je měkké a náchylné k mechanickému poškození, proto je na šperky používána slitina stříbra a mědi. Stříbrné šperky jsou cenově dostupné téměř pro každého a péče o ně není příliš náročná. 

Většina stříbrných šperků má svůj povrch upravený rhodiem, které chrání šperk před oxidací, mechanickým poškozením a zabraňuje vzniku alergických reakcí.

Péče o stříbrné šperky:

Ocelové šperky

Šperky z chirurgické ocele jsou čím dál oblíbenější - jsou cenově dostupné, nevyvolávají žádné alergické reakce a jsou velmi odolné. Ocelové šperky mají navíc krásnou, temně kovovou barvu. Péče o tyto šperky není náročná - ocel je velmi tvrdý a odolný materiál, neoxiduje a oproti jiným kovům je odolný vůči chemickým reakcím.

Péče o ocelové šperky:

 

Zlaté šperky

Zlaté šperky patří mezi luxusnější a dražší šperky. Zlato je krásný a velmi lesklý kov, který je ovšem velmi měkký a náchylný k mechanickému poškození. Žluté i bílé zlato jsou sliny ryzího zlata a dalších kovů (u žlutého zlata se jedná o příměs mědi nebo zinku, u bílého zlata se používá paladium nebo nikl). Čím více má zlatý šperk karátů, tím je měkčí.

Péče o zlaté šperky:

 

Péče o Pandora šperky

Zde najdete podrobné informace, jak pečovat o šperky Pandora. Jejich uchovávání a pravidelná péče má totiž velký vliv na jejich vzhled. Při správné péči budou šperky vypadat skvěle po dlouhá léta. 

JAK MINIMALIZOVAT ČERNÁNÍ STŘÍBRA?

Stříbrné šperky mají tendenci častým nošením ztrácet svůj lesk a a povrch může po čase vypadat lehce nažloutlý. V případě, že šperky nebudete pravidelně čistit může po čase dojít k jejich zčernání. Toto zčernání je výsledkem oxidace. U některých stříbrných šperků se oxidace používá jako povrchová úprava záměrně a to hlavě k dekoračním účelům. Proto i při vybírání šperků dávejte pozor na obrázek produktu, který si vybíráte. Vyvarujte vaše šperky kontaktu s chemickými látkami - krémy, parfémy, laky na vlasy, chlórem, sírou apod., rovněž je chraňte před vlhkem, nadměrná vlhkost urychluje proces oxidace. Správné uskladnění Vašich šperků Pandora Vám tyto negativní vlivy pomůže minimalizovat. Při běžném nošení Vašich náramků či náhrdelníků tyto reakce v malé míře nastávají a tím se lesk šperku stejně pomaličku ztrácí.

Ztráta lesku či černání stříbra jsou sice nemilé, ale nejsou trvalé a lze je odstranit.

Jak šperky čistit?

JAK PEČOVAT O KOŽENÝ NÁRAMEK?

Kožené náramky nesmí přijít do styku s vodou, protože kůže je porézní materiál. Otření vlhkým hadříkem je obvykle dostačující. Pokud se dostane špína či jiné usazeniny na náramek, je dobré jej ihned utřít, aby se špína nevstřebala do kůže. Doporučujeme alespoň jednou měsíčně promazat kožený náramek olejíčkem či krémem určeným na kůži. V opačném případě může docházet k popraskání náramku. Časem můžete zpozorovat jemné stínování nebo prodloužení koženého náramku, což je ovlivněno jinými náramky nebo počtem přívěsků. Z tohoto důvodu se doporučuje nošení maximálně 7-9 korálků.

 

JAK ŠPERKY PANDORA UCHOVÁVAT?

Výrazně nedoporučujeme uchovávat šperky v koupelně nebo jiných vlhkých prostředích. Rovněž nedoporučujeme uchovávání šperků v originálních krabičkách Pandora bez silikonového sáčku, protože dochází k urychlení oxidace šperku! Šperky doporučujeme uchovávat v šperkovnicích k tomu určených. Šperkovnice vyrábí přímo Pandora nebo anglická firma Stacker.

ZPĚT na přehled všech článků