MENU
  Úvodní strana > Články > Péče o šperky

Péče o šperky


Postříbřené šperky

Z důvodu neustále stoupajících cen drahých kovů stříbra a zlata, získávají postříbřené šperky na oblíbenosti. Nákup stříbrných šperků je pro mnohé z nás ještě stále dostupné, nicméně jejich hodnota v případě prodeje bude dost nízká. Pro ty, kteří chtějí mít krásný šperk a nechtějí investovat do stříbra tu je řešení v podobě postříbřených šperků. Postříbřené šperky existovaly i před několika desítky lety, ale jejich kvalita byla dost špatná. Mnohdy docházelo k alergickým reakcím a k oloupání vrchní postříbřené vrstvy. V dnešní době jsou na trhu postříbřené šperky mnohem vyšší kvality. Mnohé z nich mají svůj povrch upravený rhodiem, které chrání šperk před oxidací, mechanickým poškozením a zabraňuje vzniku alergických reakcí.

Péče o postříbřené šperky:

  • Šperky nesmí přijít do styku s vodou, protože ty způsobují matnost a zakalení jejich povrchu.
  • Sundávejte bižuterii před spaním, při sportování nebo fyzické námaze – zabráníte tím povrchovému poškození.
  • Vyvarujte se kontaktu s chem. prostředky – parfémy, chlor, mořská voda, krémy, minerální prameny
  • Odkládejte výrobky mimo přímé sluneční záření. Postříbřené komponenty mohou vlivem slunce zežloutnout.

Stříbrné šperky

Stříbro patří k nejoblíbenějšímu kovu na výrobu šperků. Samotné stříbro je měkké a náchylné k mechanickému poškození, proto je na šperky používána slitina stříbra a mědi. Stříbrné šperky jsou cenově dostupné téměř pro každého a péče o ně není příliš náročná. 

Většina stříbrných šperků má svůj povrch upravený rhodiem, které chrání šperk před oxidací, mechanickým poškozením a zabraňuje vzniku alergických reakcí.

Péče o stříbrné šperky:

  • Šperky uchovávejte v suchu, zabráníte tak oxidaci a černému nádechu.
  • Sundávejte šperky při sportování či fyzické námaze – zabráníte tím povrchovému poškození a kontaktu s potem (ten na stříbro působí stejně jako např. chlor).
  • Vyvarujte se kontaktu s chem. prostředky – parfémy, chlor, mořská voda, krémy, minerální prameny
  • Šperky s lepenými krystaly/ zirkony nesmí přijít do styku s vodou, aby se zabránilo jejich vypadávání či barevných změn světlého pryskyřicového základu.

Ocelové šperky

Šperky z chirurgické ocele jsou čím dál oblíbenější - jsou cenově dostupné, nevyvolávají žádné alergické reakce a jsou velmi odolné. Ocelové šperky mají navíc krásnou, temně kovovou barvu. Péče o tyto šperky není náročná - ocel je velmi tvrdý a odolný materiál, neoxiduje a oproti jiným kovům je odolný vůči chemickým reakcím.

Péče o ocelové šperky:

  • Šperky uchovávejte v suchu - zvláště šperky s lepenými kameny by neměly přijít do častého styku s vodou nebo jinými tekutinami.
  • Vyvarujte se kontaktu s chem. prostředky (např.čistící prostředky, barvy na vlasy..).
  • Šperky uchovávejte ve šperkovnici - ideálně oddělené od ostatních šperků (mohlo by dojít k mechanickému poškození šperků z měkčích kovů).

 

Zlaté šperky

Zlaté šperky patří mezi luxusnější a dražší šperky. Zlato je krásný a velmi lesklý kov, který je ovšem velmi měkký a náchylný k mechanickému poškození. Žluté i bílé zlato jsou sliny ryzího zlata a dalších kovů (u žlutého zlata se jedná o příměs mědi nebo zinku, u bílého zlata se používá paladium nebo nikl). Čím více má zlatý šperk karátů, tím je měkčí.

Péče o zlaté šperky:

  • Sundávejte šperky před spaním, při sportování nebo fyzické námaze – zabráníte tím povrchovému poškození.
  • Vyvarujte se kontaktu s chemickými prostředky -parfémy, chlor, čistící prostředky, barva na vlasy
  • Šperky uchovávejte ve šperkovnici.

 

Péče o Pandora šperky

Zde najdete podrobné informace, jak pečovat o šperky Pandora. Jejich uchovávání a pravidelná péče má totiž velký vliv na jejich vzhled. Při správné péči budou šperky vypadat skvěle po dlouhá léta. 

JAK MINIMALIZOVAT ČERNÁNÍ STŘÍBRA?

Stříbrné šperky mají tendenci častým nošením ztrácet svůj lesk a a povrch může po čase vypadat lehce nažloutlý. V případě, že šperky nebudete pravidelně čistit může po čase dojít k jejich zčernání. Toto zčernání je výsledkem oxidace. U některých stříbrných šperků se oxidace používá jako povrchová úprava záměrně a to hlavě k dekoračním účelům. Proto i při vybírání šperků dávejte pozor na obrázek produktu, který si vybíráte. Vyvarujte vaše šperky kontaktu s chemickými látkami - krémy, parfémy, laky na vlasy, chlórem, sírou apod., rovněž je chraňte před vlhkem, nadměrná vlhkost urychluje proces oxidace. Správné uskladnění Vašich šperků Pandora Vám tyto negativní vlivy pomůže minimalizovat. Při běžném nošení Vašich náramků či náhrdelníků tyto reakce v malé míře nastávají a tím se lesk šperku stejně pomaličku ztrácí.

Ztráta lesku či černání stříbra jsou sice nemilé, ale nejsou trvalé a lze je odstranit.

Jak šperky čistit?

  • Nejčastější a nejjednodušší metodou je čištění pomocí leštícího hadříku, který zakoupíte nejen u nás, ale i v každém zlatnictví. Leštící hadřík je vyroben z měkké látky a napuštěn šetrnou chemikálií a jeho třením o stříbrný šperk dochází k leštění a odstraňování oxidace. Jakmile je hadřík na některém místě špinavý, nelze touto částí znovu provádět čistění. Hadřík se tedy po čase opotřebuje a je třeba zakoupit nový.
  • Další možností je použití měkkého zubního kartáčku a teplé mýdlové vody. Před začátkem čištění se ujistěte, že máte opravdu měkký zubní kartáček, teplou nikoli horkou vodu a šetrné mýdlo nebo mycí prostředek. Po té přidejte kapku mýdla do teplé vody, namáčejte kartáček a jemným třetím odstraňujte nečistoty ze šperku. Díky teplé vodě a mýdlu dojde k odstranění špíny a dalších organických částek. Pro silně znečištěné Pandora šperky doporučuje namočit celý šperk do teplé mýdlové vody na několik minut a až následně začít šperk čistit.
  • Rádi bychom vás upozornili, abyste dbali zvýšené pozornosti při čištění šperků,  které jsou zdobeny perlami. Perly jsou vyrobeny z organických materiálů (tj. v ústřici) a můžou být narušeny. Rovněž při čištění šperků se zirkony je třeba dávat větší pozor, aby štětinky kartáčku neporušily usazení zirkonu a nedošlo k jejich odpadnutí. 

JAK PEČOVAT O KOŽENÝ NÁRAMEK?

Kožené náramky nesmí přijít do styku s vodou, protože kůže je porézní materiál. Otření vlhkým hadříkem je obvykle dostačující. Pokud se dostane špína či jiné usazeniny na náramek, je dobré jej ihned utřít, aby se špína nevstřebala do kůže. Doporučujeme alespoň jednou měsíčně promazat kožený náramek olejíčkem či krémem určeným na kůži. V opačném případě může docházet k popraskání náramku. Časem můžete zpozorovat jemné stínování nebo prodloužení koženého náramku, což je ovlivněno jinými náramky nebo počtem přívěsků. Z tohoto důvodu se doporučuje nošení maximálně 7-9 korálků.

 

JAK ŠPERKY PANDORA UCHOVÁVAT?

Výrazně nedoporučujeme uchovávat šperky v koupelně nebo jiných vlhkých prostředích. Rovněž nedoporučujeme uchovávání šperků v originálních krabičkách Pandora bez silikonového sáčku, protože dochází k urychlení oxidace šperku! Šperky doporučujeme uchovávat v šperkovnicích k tomu určených. Šperkovnice vyrábí přímo Pandora nebo anglická firma Stacker.

ZPĚT na přehled všech článků